Service Sebes Alba
Automeister Sebes Alba Dupex

2-6 octombrie: Festivalul Internaţional de Teatru “Poveşti” Alba Iulia

Sep 19th, 2013 | By | Category: Actualitate, Social Alba

afis2013A VIII-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru “Poveşti” va avea loc la Alba Iulia în perioada 2-6 octombrie. Ca de obicei, la Festivalul “Poveşti” se joacă teatru pentru toate gusturile, se scrie ziarul “Poveşti” (jurnalul zilnic al festivalului), se scrie pe Liternet (cel mai important portal cultural din ţară), se ţin ateliere de teatru (scenografie, dramaturgie, actorie, regie, sculptură) şi se poate sta la un pahar de vorbă, în fiecare zi, la “Cafeaua cu tâlc”, în cadrul căreia au loc întâlniri informale cu artiştii şi invitaţii festivalului.

Începând de miercuri, 18 septembrie 2013, au fost deschise casele de bilete și abonamente pentru spectacolele din cadrul Festivalului Internațional de Teatru „Povești”, ediția a VIII-a, 2-6 octombrie 2013.

Biletele se vând la casieria Teatrului de Păpuși „Prichindel” și la Casa de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia.

De asemenea, începând cu ziua de miercuri, 25 septembrie 2013, biletele se vor vinde și în cetatea Alba Iuliei, la parterul clădirii Consiliului Județean Alba, pe partea stângă după Poarta a III-a (str. Mihai Viteazu, nr. 11).

Prețul unui bilet este de 10 lei, excepție făcând biletele pentru spectacolul Absolut!, care costă 15 lei.

De asemenea, abonamentul (care oferă acces la toate spectacolele din festival, excepție făcând spectacolul Absolut!) costă 100 lei.

Iată programul complet al festivalului:

MIERCURI, 2 OCTOMBRIE 2013

10.00 ZULENKA, regia Cristian Pepino
Teatrul de Păpuși PRICHINDEL Alba Iulia / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)

11.00 PINOCCHIO, regia Gheorghe Balint
Teatrul pentru Copii ARLECHINO Brașov / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru copii (45 min.)

12.00 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

17.00 IN MEMORIAM CRISTINA PEPINO
Expoziţie de schițe scenografice / Sala Teatrului de Păpuşi

17.30 FATA DIN CURCUBEU, regia Lia Bugnar
One Man Show / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (75 min.)

19.00 POVEȘTILE RAFINATE ALE OPEREI ȘI OPERETEI
Expoziție de costume / Teatrul Liric „Elena Teodorini” Craiova / Casa de Cultură a Sindicatelor

19.30 BLIFAT, regia Alexandru Mihail
Teatrul ODEON București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (70 min.)

ATELIERE DE CREAȚIE:
16.00 OM, NATURĂ…
Coordonator: Alina Herescu, scenograf, România
Atelier de scenografie / 30 septembrie – 6 octombrie
Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina
16.00 VIEWPIONTS
Coordonator: Adrian Roman, regizor, SUA
Atelier de improvizație / 30 septembrie – 6 octombrie
Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor
16.00 PRINȚESĂ, CAVALER SAU VRĂJITOARE?
Coordonator: Gabriel Apostol, actor & regizor, România
Atelier de construcție și mânuire marionete / 30 septembrie – 6 octombrie
Casa de Cultură a Studenților – Sala Amfiteatru
10.00 SHINE ON CAMERA
Coordonator: Thomas Poarch, actor & scriitor, SUA
Atelier de actorie pentru reclamele TV / 30 septembrie – 6 octombrie
Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor

JOI, 3 OCTOMBRIE 2013

10.00 CASTELUL ZÂNEI NOPŢII, regia Claudia Stühler
Teatrul pentru Copii si Tineret GONG Sibiu / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (45 min.)

11.00 FRUMOASA ȘI BESTIA, regia Florian Silaghi
Teatrul REGINA MARIA, Trupa ARCADIA Oradea / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru copii (55 min.)

12.30 CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
● DESPRE ARTA PĂPUȘARILOR ROMÂNI, autor Toma Hogea
Lansare de carte, Editura Sedcom Libris

18.30 D’ALE NOASTRE, regia Gigi Căciuleanu
Teatrul Național “I.L.Caragiale”, Centrul de cercetare și Creație Teatrală „Ion Sava”, Fundația Art Production București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.)

20.00 MIC ȘI AL DRACU, regia Maia Morgenstern
Teatrul Evreiesc de Stat București / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (120 min.)

20.30 FIDELITATE, regia Dragoș Câmpan
Teatrul ACT București / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.)

ATELIERE DE CREAȚIE:
16.00 OM, NATURĂ…
Coordonator: Alina Herescu, scenograf, România
Atelier de scenografie / 30 septembrie – 6 octombrie
Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina
16.00 VIEWPIONTS
Coordonator: Adrian Roman, regizor, SUA
Atelier de improvizație / 30 septembrie – 6 octombrie
Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor
16.00 PRINȚESĂ, CAVALER SAU VRĂJITOARE?
Coordonator: Gabriel Apostol, actor & regizor, România
Atelier de construcție și mânuire marionete / 30 septembrie – 6 octombrie
Casa de Cultură a Studenților – Sala Amfiteatru
10.00 SHINE ON CAMERA
Coordonator: Thomas Poarch, actor & scriitor, SUA
Atelier de actorie pentru reclamele TV / 30 septembrie – 6 octombrie
Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor

VINERI, 4 OCTOMBRIE 2013

10.00 CARTEA JUNGLEI, regia Kiraly Istvan
Teatrul pentru Copii și Tineret ARIEL Tg. Mureș / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)

11.00 PĂCALĂ, regia Daniel Stanciu
Teatrul „Fani Tardini”, secția Teatrul de Păpuși GULLIVER Galați / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol pentru copii (65 min.)

12.00 TEATRU ȘI CARTE
Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba / Platou Casa de Cultură a Studenților
Bibliobusul cu povești

12.30 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

16.00 MAIA MORGENSTERN ÎNTRE TEATRU ȘI FILM
Discuție deschisă cu public / Club Festival (Art Cafe Downtown)

18.00 SOȚUL PĂCĂLIT, regia Mircea Cornișteanu
Teatrul C.I.NOTTARA București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)

20.00 NEÎNȚELEGEREA, regia Elena Ivanca
Teatrului Naţional „Sterija” Vârșeț, Voivodina (Serbia) / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol în limba română pentru tineri şi adulţi (80 min)

20.00 ILUZII, regia Cristi Juncu
O producție Teatrul ACT Bucureşti și Asociația Catharsis / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)

22.00 7TH FLOWER
Concert (60 min) / Club Festival (Art Cafe Downtown)

23.00 AFTER PARTY
DJ BADEA FUNK / Club Festival (Art Cafe Downtown)

ATELIERE DE CREAȚIE:
16.00 OM, NATURĂ…
Coordonator: Alina Herescu, scenograf, România
Atelier de scenografie / 30 septembrie – 6 octombrie
Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina
16.00 VIEWPIONTS
Coordonator: Adrian Roman, regizor, SUA
Atelier de improvizație / 30 septembrie – 6 octombrie
Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor
16.00 PRINȚESĂ, CAVALER SAU VRĂJITOARE?
Coordonator: Gabriel Apostol, actor & regizor, România
Atelier de construcție și mânuire marionete / 30 septembrie – 6 octombrie
Casa de Cultură a Studenților – Sala Amfiteatru
10.00 SHINE ON CAMERA
Coordonator: Thomas Poarch, actor & scriitor, SUA
Atelier de actorie pentru reclamele TV / 30 septembrie – 6 octombrie
Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor

SÂMBĂTĂ, 5 OCTOMBRIE 2013

10.00 PRINȚUL BROASCĂ, regia Todor Valov
Teatrul pentru Copii și Tineret COLIBRI Craiova / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (50 min.)

11.00 RAPUNZEL, regia Gavriil Pinte
Teatrul de animație ȚĂNDĂRICĂ București / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol pentru copii (60 min.)

12.30 CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
● BĂRBATUL INVIZIBIL
Expoziție foto Dávid Botond
● BLONDĂ SAU BRUNETĂ
Lansare album Silvan Stâncel

15.00 ÎNTÂLNIRE UNIMA – ASSITEJ
Hotel PARC (120 min.)

17.00 ȘCOALA NEVESTELOR, regia Cristi Juncu
Teatrul Național Tg. Mureș, Compania Liviu Rebreanu / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (150 min. cu pauză)

20.00 ABSOLUT! după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Teatrul Act București / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min)

21.00 CIMPOIERII SCOŢIENI „READING”
Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Studenților (20 min)

21.30 OZANA BARABANCEA & BAND
Concert / Casa de Cultură a Studenților (60 min.)

ATELIERE DE CREAȚIE:
16.00 OM, NATURĂ…
Coordonator: Alina Herescu, scenograf, România
Atelier de scenografie / 30 septembrie – 6 octombrie
Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina
16.00 VIEWPIONTS
Coordonator: Adrian Roman, regizor, SUA
Atelier de improvizație / 30 septembrie – 6 octombrie
Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor
16.00 PRINȚESĂ, CAVALER SAU VRĂJITOARE?
Coordonator: Gabriel Apostol, actor & regizor, România
Atelier de construcție și mânuire marionete / 30 septembrie – 6 octombrie
Casa de Cultură a Studenților – Sala Amfiteatru
10.00 SHINE ON CAMERA
Coordonator: Thomas Poarch, actor & scriitor, SUA
Atelier de actorie pentru reclamele TV / 30 septembrie – 6 octombrie
Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor

DUMINICĂ, 6 OCTOMBRIE 2013

11.00 CRĂIASA ZĂPEZII, regia Traian Savinescu
Teatrul de Păpuşi PUCK Cluj Napoca / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)

12.30 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

15.00 ÎNTÂLNIRE UNIMA – ASSITEJ
Hotel PARC (120 min.)

16.00 PREZENTARE ATELIERE
Poarta a III-a a Cetății „Alba Carolina”

17.00 POEMES VISUALS, regia Jordi Bertrand
Compania Jordi Bertrand Spania / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii, tineri şi adulţi ( 60 min.)

18.00 ÎNSEMNĂRILE UNUI NEBUN, regia Felix Alexa
ArCub București / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (100 min.)

19.30 CIMPOIERII SCOŢIENI „READING”
Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Sindicatelor (20 min)

20.00 CONTRABASUL, regia Radu Gheorghe
Teatrul pentru Copii și Tineret EXCELSIOR București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (105 min)

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.